Charlotte Brontë „Jane Eyre”


Charlotte Brontë oli inglise kirjanik. 1847. aastal mil romaan „Jane Eyre” avaldati, saavutas teos ka kohese edu. Ka Charlotte õed Emily ja Anne olid kirjanikud. Ajal, mil õed Brontëd elasid, oli keeruline naisterahval avaldada midagi enda oma, sealhulgas kasutades enda nime. Niisiis kasutasid kõik kolm pseudonüüme: Charlotte oli Currer Bell, Emily oli Ellis Bell ja Anne oli Acton Bell. Nende romaanidest, Emily kirjutatud „Vihurimäe”, Anne „Agnes Grey” ja Charlotte „Jane Eyre”, said bestsellerid. Charlotte romaan tunnustati ka aasta parimaks raamatuks ajal, mil see avaldati.

Romaanist on tehtud väga palju filme, erinevaid miniseriaale ja ka muusikale. Kõige värskem on 2011. aastal film.

See romaan räägib ühe noore naise elust. Jane Eyre jäi väikse tüdrukuna orvuks. Ta elas koos mrs. Reedi ja tema kolme lapsega, Eliza, Johni ja Georgianaga Gatesheadis. Mrs. Reedile ei meeldinud Jane ja andis seda ka mõista. Majas elades oli Jane’l ainult üks sõber, kelleks oli majateenija Bessie. Mrs. Reed kutsus külla ühe mehe, kelleks osutus Lowoodi vaestekooli juhataja Mr. Broklehurts. Põhjuseks, miks Mr. Broklehurts külla tuli oli see, et Mrs. Reed tahtis Jane’i saata vaestekooli. Jane pakkis oma asjad heameelega kokku ja lahkus Gatesheadist Lowoodi.  Lowoodi vaestekooli õpilasteks olid ainult tüdrukud. Koolikord oli karm, elamistingimused olid halvad. Koolis tutvus ja sõbrunes Jane Helen Burnsiga. Kui kooli tabas tüüfuse puhang, suri palju õpilasi, teiste hulgas Helen.

Jane lõpetas kooli ja asus kooli tööle õpetajana. Kuid Jane tahtis lahkuda ja otsis uut töökohta. Ta leidis endale töö Thornfield’s kus ta pidi olema guvernandiks Adele’le. Thornfieldi peremees mr. Rochester oli karmi olekuga. Algul ei käinud ta kuigi tihti Thornfieldis, kuid  pärast Jane’ga tutvust hakkas tihemini külastama. Jane ja mr. Rochester armusid üksteisesse. Mr. Rochester tegi jalutuskäigul Jane’le abieluettepaneku, mille ka Jane vastu võttis. Pulmapäeval kirikusse saabudes teatas üks mr. Rochester’i tuttav, et pulmad jäävad ära, kuna ta on juba abielus. Mida ka mr. Rochester tunnistas, kuid ta naine on hull. Jane oli väga löödud sellest ja järgmisel päeval lahkus ta Thornfield’st. Ta võeti vastu ühte perekonda. Hiljem tuli välja, et nad on tema sugulased. Jane’le tehti järjekordne abieluettepanek St. John’i poolt, kes oli usklik meesterahvas ja tahtis minna Indiasse ja Jane’i kaasa võtta. Kuid Jane keeldus ettepanekust.

Ta läks tagasi Thornfield’i, kuna tahtis näha mr. Rochester’i. Saabudes ta nägi, et mõisast oli jäänud vaid varemed. Jane küsis kohaliku käest, mis juhtunud on. Jane’le räägiti, et härra hull naine oli pannud maja põlema ja roninud katusele. Mr. Rochester tahtis naise alla tuua, kuid naine hüppas alla ja sai surma. Mr. Rochester’le kukkus tala peale ja ta kaotas põlengu tõttu oma käe ja nägemise.  Ta kolis ühte oma teise mõisasse, mis asus kuskil metsade keskel. Jane otsis koha üles ja asus sinna elama koos mr. Rochesteriga. Ajapikku taastus  mr. Rochester’i silmanägemine. Ja nad said väga õnnelikuks!

Katre Heamäe

AÜEP-1

Advertisements

Leave the reply

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s