Robert Randma “Sigaret”


Robert Randma on sündinud 1984. aastal Tallinnas, 2009. aastal ilmunud„Sigaret“ on tema esikromaan.

Teos jutustab 29-aastasest Raul Taanikust, kes ühel etnofestivalil koomasse langes ning kogu raamatu tegevuse ajal Ida-Tallinna keskhaiglas teadvusetult lamab, põhjuseks üks maarohtudes kokkukeeratud sigaret.

Kogused sigaretis juhtusid olema täpselt sellises vahekorras, et sigaret muutus maagiliseks ning Raul hakkas rändama sigaretisuitsu abil erinevate inimeste kehades. „Ma olen päris veendunud, et see kõik pole uni. See on ebatõenäoline reaalsus. Sellest pole mõtet kellelegi rääkida. Mind peetakse hulluks. Ei, mitte hulluks, sest hullus on tänapäeval kompliment. Mind peetakse üheks neist inimestest, kes kujutavad endale ette vaimutasandeid ja veidrusi, mis neid seltskonnas huvitavamaks peaksid muutma.“

Raul tegutseb seitsmes erinevas kehas: depressioonis vaevlevas Andreses, teismelises Liina, kunstnik Veronikas, vanamemm Maaemas ehk Õie Roosis, tähelepanuvajadusega Suvises ehk Kolme Karus, mustanahalises vahetusõpilases Ritas ning kirurg Priit Härmastes. Kehad on valitud väga erinevad, pakkumaks lugejaile iroonilisi kirjeldusi ja dünaamikat.

Randma on seitse erineva vanuse, sotsiaalse grupi ja sooga inimest väga usutavalt ja omanäoliselt eristanud. Iga tegelane on omamoodi, oma tajude, mõtete, sisemaailma, keelekasutuse ja käitumisega. Ja seda on huvitav lugeda, sellele kaasa mõelda, mõtiskleda. Vahel lugedes on tunne, nagu sekkuksid ise kellelgi teise ellu, kuna kirjapandu on niivõrd usutav. Algaja kirjaniku keelekasutus on samuti hämmastust tekitav, kuidagi väga tabav ja muiet näole manav.

Soovitan lugeda kõigil, kes soovivad lugeda midagi teistsugust, haaravat, kütkestavat ja pisut ulmelist kogeda, sest “tõeline 21.sajandi turism ei ole kosmoses uudistamine, vaid inimekehade külastamine.”

Katariina
TH1

Advertisements

Leave the reply

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s