“Kõrbelill” Waris Dirie, Cathleen Miller


Minu üheks viimaseks raamatuelamuseks on raamat “Kõrbelill” Raamat läks mulle väga hinge ning olen ka vaadanud mitemeid kordi samanimelist filmi. Raamat räägib tüdrukust ja tema teekonaast Sommalia kõrbest tippmoemaailma. Lugu on tõestisündinud ning räägib väga õõvastavast rituaalist Somaalias – naiste ümberlõikamisest ja selle vastu võitlusest.

Waris Dirie on 13 aastane tüdruk, kes põgeneb oma kodust, kui saab teada, et tema isa on korraldanud talle abielu vanema mehega, kes oleks nende perekonnale tänu oma jõukusele kasuks. Waris ei suuda sellega leppida ning ühel ööl põgeneb. Tema teekond läbi kõrbe on väga raske, kuid tüdruk ei loobu. 

Tüdruk jõuab oma tädi kaudu inglismaale sugulaste juurde teenijaks, kui saatuse tahtel jääb ta jälle üksi, oskamata inglis keelt ja omamata elamisluba. Tööd leiab ta kiirtoitlustus restoranis, kus ta jääb silma kuulsale fotograafile. Sellest saab alguse tema tippmodelli karjäär.

Kuid mitte see ei ole kõige tähtsam raamatus, et tüdrukust saab modell vaid raamat kirjutab eelkõige ühest väga jubedast rituaalist, mille vastu Waris võitlema hakkab. Nimelt tema elus ning paljude teiste Somaalia naiste elus on väga kohutav rituaal, mis mitmete naiste elu ära rikub ning väga tihti ka surmaga lõppeb – ümberlõikamine. Kui Warise käest küsitakse intervjuu käigus, et kuidas modelliks saamine muutis tema elu, vastab naine, et tema elu ei muutunud, kui ta sai modelliks vaid kui ta oli kolmeaastane ja ta ümberlõigati. Nimelt eemaldatakse väikestel tüdrukutel suguelundid ning õmmeldakse kinni, et tõestada oma tulevasele abikaasale oma neitsilikkust. Raamatus on Waris väga täpselt ümberlõikust iseloomustanud, mis ka lugedes väga shokeerivaid emotsioone tekitas. 

Praegu elab ta New Yorgis, tegutsedes rahvusvaheliselt tuntud supermodellina. Samas reisib ta maailmas ringi ÜRO erisaadikuna, sõnaosava ja kirgliku inimõiguste advokaadina. 

Raamat oli väga mõtlevapanev ning enne lugemist ei osanud ette kujutadagi täpsemalt, mida sealsed naised tunnevad. Tänu Warise võitlusele selle vastu on maailmas suudetud seda vähendada, kuid siisi tehakse seda tänapäevani. 

 

Advertisements

2 responses to ““Kõrbelill” Waris Dirie, Cathleen Miller

  1. Triinu Hunt AÜEP-1 jäi lisamata töö lõppu.

  2. Kas te ei arva, et need rituaalid on ühe täiesti teise maailma osa? Me ei saa võrrelda Somaaliat Euroopaga ega meie maailmaga, me ei saa neid hukka mõista, sest meie ei saa aru sellest. Ma arvan, et sellel rituaalil on tohutult suur idee/mõte/point, milleni meie ühiskonna poolt söödud ajud ei küündigi.

Leave the reply

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s