Mihkel Raud „Musta pori näkku“


Mihkel Raua „Musta pori näkku“ on autori jutustus oma tormilisest ja mässulisest noorukieast. Võib öelda, et see on julge ülestunnistus julge inimese poolt, sest jutud selles raamatus pole just kõige süütumad.

Mihkel Raud kirjutab: „Nii mõnedki siin figureerivatest kangelastest on kõike muud kui armastusväärsed. Kuid loodedavasti paistab nende galloneid viina hävitanud ning sadu naisi (ja mehi) seksuaalselt väärkohelnud heeroste fassaadide tagant midagi, mis tänapäeval raadiot lahti keerates aitab meil aru saada, miks on asjad just täpselt nii, nagu need on. Ja mitte kuidagi teistmoodi. Sest mõistmata, kust me tuleme, on meil võimalus aru saada, kus me praegusel hetkel oleme. Sellest, kuhu tee meid edasi viib, rääkimata.“

Raamatut on huvitav lugeda, sest väga paljud tegelased on teada-tuntud ka tänastele noortele, rääkimata siis Raua eakaaslastest. Lugeja saab osa sellest, kuidas sai alguse nii mõnegi neist  praegu publikut hullutava ansamblimehe muusikutee või prominentse avaliku tegelase karjäär. Ja loomulikult, milline elu-olu valitses tollases Nõukogude Eestis ja eelkõige Tallinnas ning mis toimus popmuusikamaastikul. Minu arvates käsitleb autor seda kõike mõnusa kerge huumoriga.

Raamat võib aga nii mõnelegi lugejale ehmatuse valmistada oma roppude väljaütlemiste ja olukorrakirjeldustega, ent ju see autori eesmärk oligi – kirjutada ja kirjeldada asju nii nagu need olid. Ausalt ja otsekoheselt.

Alkoholi liigtarbimine oli tollal ja on praegu probleemiks meie noorte seas.  Raamatut lugedes võib noor inimene mõelda, et ohh, millist põnevat ja vägevat elu elati. Kohe kindlasti tahab Mihkel Raud öelda, et kõik see ei ole seda väärt  ning kui pikk tee ühe noore mehe jaoks oli vaja läbi käia, et eneses selgusele jõuda. Alates augustist 2002 pole ta tilkagi alkoholi tarvitanud.

 

Alar Arula

AÜEP 1

Advertisements

Leave the reply

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s