Marina Nemat „Teherani vang“


Raamat põhineb tõsielusündmustel  Marina Nemat’i elust, kes sündis 1965. aastal Iraanis, kuid raamat on Marinal kirja pandud aastaid hiljem elades Kanadas. Marina on kristlane ja armastab lugeda palju inglise kirjandust . Tema vanemad ja vanaema olid pärit Venemaalt,  kuid kolisid Iraani ning jäid sinna elama. Kui Marina oli teismeeas, tuli Iraanis võimule Ayatollah Khomein, kes algatas revolutsiooni ja eesmärk oli muuta Iraan  korralikuks islamiriigiks ja keelata läänelik elu. Selle elluviimine toimus vägivalla ja usu- ja sõnavabaduseta.

Marinale oli vastuoluline, et keegi kontrollib sinu elu, usku ja  riietust. Koolis oli tavaline kui õpetaja rääkis poliitilisest propagandast.  Kord otsustas Marina küsida õpetajalt, kas ta võiks selle teema lõpetada ja matemaatikast rääkida ja kui sellepeale öeldi talle, et kui talle midagi ei meeldi, võib ta tunnist ära minna. Mille peale lahkus tunnist terve klass. Peale seda oli Marina kui streigi alustaja ja valitsuse vastane. Ta viidi Evinisse, Teheranis asuvasse poliitvanglasse kui revolutsiooni vaenlase, olles ise 16-aastane. Vanglas  ülekuulamisel piinati ja peksti teda ning mõisteti surma.

Evini vanglas oli uurija Ali, kes armus Marinasse. Kuna Marina oli ka seadnud oma vanemad ohtu ning mõistis, et pääseb surmaotsusest kui abiellub uurija Aliga. Et abielluda uurija Aliga, siis pidi Marina omaks võtma islamisusu ning kandma burkat. Põnevust jätkub kuhjaga…

Raamat on emotsionaalne ja huvitav lugemine, mida ei saanud enne käest ära panna kui raamat oli läbi loetud. Raamatu stiil on lihtne, sügavamale ulatuvate mõtetega ja tabav. Soovitan lugeda inimestel, kellele meeldib tõsielusündmustel põhinevad raamatud ja natukenegi pakub huvi Iraani ajaloolised sündmused viimaste aastakümnete jooksul.

Helina O.

Advertisements

Leave the reply

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s