Dorian Gray portree


Elu on nautimiseks, kahtlemata, milleks muidu üldse elada; kes tahaks leppida mõttega, et siia ilma sünnitaksegi kannatama ja vaevlema. Kunagi peeti maapealset elu proovikivide kadalipuks, mille jumala rüppe pääsemiseks läbima pidi, kuid tänapäeva inimesel on sellega raske nõustuda. Peaks tegema kõik endast oleneva, et see üürike aeg, mis antud on, võimalikult õnnelik ja nauditav oleks.

Seda hedonistlikku meelt oli ka Dorian Gray, kelle naudingud kahjuks nii teised kui tema enda hävitasid. Doriani suurim varandus oli tema ilu ja noorus ning neid pidi ta oma relvadena kasutama, sest vastukaaluks ei olnud tal pakkuda püsivamaid väärtusi nagu head iseloomuomadused või terane mõistus. Vastupidi, ta oli lord Henry ideede katsejänes, marionettnukk, kes usaldas oma iseloomutu hinge Henry kätesse. Too kasutas teda hedonistlike eluviiside uurimisobjektina ning Dorian täitis oma rolli hästi, sest kuigi ta sai nii mõnelegi inimelule hukatuslikuks, kaevas ta endale hauda siiski aeglaselt, kuna oma püsiva värske välimuse tõttu ei mõistetud teda ta pattude eest hukka. Dorian teadis oma väärtust, mistõttu, kannustatud hirmust oma ainsat aaret kaotada, sidus oma elu pealiskaudsete lõbudega, mida välimus talle pakkuda sai.

Dorian Gray, kelle naudinguotsingud talle saatuslikuks said, tõestas, et hetkelised rõõmud ei saa inimhinge pikas perspektiivis õnnelikuks teha. Õnn ei saa olla vaid lihtsate maiste rõõmude tulem, vaid püsivamate ja sügavamate väärtuste summa. Kokkuvõttes tunneb inimene tõelist õnne oma vaimsete saavutuste üle, mitte mõne ajutise nautinguhetke, isegi kui need nii pahatahtlikud ei ole kui Dorianil.

Dorian otsis õnne pinnapealseist rõõmest, ta elu oli pidev pillerkaar, mis muuhulgas meelemürkide ja lõputute ihulike suhete mõjul laastavaks kujunes. Hukatuslik toime oli ta eluviisidel ka inimestele tema ümber, Doriani südametunnistusel oli vähemalt neli inimelu. Muudmoodi ta elada aga poleks saanud, sest ta oli nii kergesti mõjutatav, et lord Henry suutis ta sisemuse hõlpsasti õõnsaks kraapida, nii et talle jäigi vaid mõjukas ja atraktiivne välimus. Pelgalt sellise väärtuse üle tõelist rahulolu tunda ei saa, kui hing jääb seetõttu poolikuks.

Naudingut võib mitmeti defineerida ja mõista. Pisirõõmud ei taga püsivat õnne ja kokkuvõttes teevad elu nauditavaks tõsisemad täideminekud, hetkelised mõnud võivad hoopis hävitavaiks kujuneda. Sellepärast see teos mulle meeldiski, et nii lihtsa elutõe läbi huvitava allegooria ja Wilde’ile omase imekauni keelekasutuse tõestas ja lahti mõtestas.

Kristel Põder

EP-1

Advertisements

One response to “Dorian Gray portree

  1. Oscar Wilde’il on arukordne anne muuta küünilised ja ebameeldivad tõdemused meeldejäävatesse aforismidesse. Antud teose puhul oli eriti intrigeeriv aimatav homoerootika, mida saab täielikult mõista vaid Oscar Wilde elulugu tundes.

Leave the reply

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s