“Gulliveri reisid” Jonathan Swift


Laevaarst Lemuel Gulliver jutustab oma loo laevahukust, mille tagajärjel ta sattus Liliputimaale. Sel saarel on asunikud kuue jala asemel kuus tolli pikad ning nende teod, vaidlused ja võitlused näivad ülimalt naeruväärsed. Nende rumalad poliitilised vaidlused (kas muna tuleks katki lüüa tömbist või teravast otsast) pilkavad Inglise poliitilisi ja usuga seotud vaidlusi Swifti ajal. Pärast kui Gulliver on tõestanud enda heatahtlikkust sealsete elanike vastu, võetakse ta lahkesti vastu ning ta saab õukonna lemmikuks. Gulliver assisteerib saareelanikke nende võitluses naabritega. Pärast kuninga pahandamist süüdistatakse Gulliveri riigireetmises ning ta tahetakse pimestada. Lahke sõbra abiga põgeneb Gulliver saarelt.

Pärast Liliputimaalt pääsemist õnnestub Gulliveril Inglismaale oma pere juurde naasta, kuid suutmata kaua aega kuival maal veeta, naaseb ta uue meeskonnaga taas merele. Pärast pikka tormi lahutatakse Gulliver taas oma kaaslastest ning ta leiab end olevat sattunud 80 jalapikkuse talumehe hoole alla kohas, mida kutsutakse Brobdingnagiks. Ahne peremees kostitab teda uudishimuga ning eksponeerib teda raha eest. Perekonnast leiab ta ka Glumdalclitchi, kes teda kaitseb ning tema eest hoolt kannab. Pärast kurnavat teenimist talumehe juures, otsustab viimane Gulliveri hea hinna eest kuningannale maha müüja, kes tema arukusest vaimustuses on ning talle kõik vajamineva tagab. Väikeste seikluste vahel, näiteks võitlus suurte herilaste ning ahvi poolt katusele kandmist, arutleb Gulliver kuningaga Euroopa riikide, nende seaduste, valitsemise, haridussüsteemi, kommete ja usu üle. Ühel reisil mere äärde satub Gulliver suure kotka kätte, kes tema „reisikarbi” merre pillab. Pärast seda päästetakse ta meremeeste poolt, kellele ta taas oma loo räägib ning kes ta taas pere juurde toimetavad.

Swifti tegelased ei esinda kindlalt piiritletud tegelaskujusid, keda tavaliselt oskuslikult kirjutatud novellis kohata. Nad on mõistukujulised, esindades mingit ideed, seisukohta või kedagi teist. Gulliver esindab novelli erinevates osades erinevaid seisukohti. Esimeses osas on ta soliidne, kombekas ning vastutustundlik. Teises osas hiiglaste maal esindab Gulliver meest, kes pärast mitmeid rünnakuid oma egole ning olemusele alistub väiklusele ning kättemaksuihale Liliputtide suhtes. Oma suhetes kuningaga ilmutab Gulliver samasugust suhtumist nagu Liliputid eelnevalt.

Merilin Kiik
TH-1

Advertisements

Leave the reply

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s