“Liblikapüüdja”- John Fowels


“Liblikapüüdja”, mille eesmärk oli John Fowelsi õnul näidata, et meie maailm on haige, on kirjaniku, esimene romaan ning pälvis kohe kriitikute tunnustuse. Loo peategelane on üksildane, peaaegu aseksuaalne ja varakult orbuks jäänud noor ametnik Friedrick Clegg, kes kogub liblikaid. Friedrick on armunud kunstitudeng Miranda Graysse, kellele ta ei oska kuidagi läheneda. Ühel päeval võidab ta suure summa raha ning ostab kõrvalisse paika vana maamaja. Tasapisi hakkab temas küpsema idee Miranda röövida ning teda oma “külalisena” keldris vangis hoida. Frederick viib oma plaani ellu ja nõnda saab Mirandast veel üks liblikas tema kollektsioonis.

Teise poole raamatust moodustab Miranda päevik, kus neiu lahkab oma vangistaja iseloomu ja motiive ning arutleb kunsti, looja, loomeakti ja ühiskonna üle, jõudes välja eksistentisaalsete küsimusteni jumalast, olemisest ja moraalist. Miranda jaFrederick on pärit eri ühiskonnakihtidest, nende mõttemaailm ja väärtushinnangud on kardinaalselt erinevad. Fredericki eesmärk on saavutada Miranda lugupidamine, Miranda aga haletseb teda ning tema katsed Fredericki mõttemaailma avardada on juba ette määratud luhtuma. Nõnda ongi raamat, mis žanrilt võiks kuuluda põnevusromaanide hulka, omalaadne uurimus klassikonfliktist ning võimu ja vaimu vahekorrast. 1965. a tegi William Wyler “Liblikapüüdja” põhjal filmi, mida on pärjatud mitme rahvusvahelise auhinnaga.

  • Aga ju see polnud nii määratud“;
  • „Unustamine ei ole asi, mida saab teha, see võib ainult juhtuda.“
  • „Ainus asi, mis tõesti loeb, on see, et sa millessegi tõesti usud ja selle järgi ka elad – nii kaua kui see on midagi enamat kui usk iseenda heaolusse.“
  • „Nii poliitikas kui ka kunstis ja igal pool mujalgi ei tohi sallida seda, mis pole tõeline ega sügav ega vajalik. Tobedate tühiste asjade jaoks lihtsalt ei jätku aega. Elu tuleb elada tõsiselt. Ei tohi vahtida tobedaid filme, isegi kui tahaksid, ei tohi lugeda kõmulehti, ei tohi kuulata rämpsu raadiost ega vaadata seda televiisorist, ei tohi raisata aega tühjaks lobisemiseks. Elu tuleb kasutada.
  • „Armastan elada täisverelist elu, armastan kõiki, kes lihtsalt ei istu ja jälgi.”

Riina Hein TH1

Advertisements

Leave the reply

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s