Margus Karu “Nullpunkt”


Otsustasin siia kirjutada sellest raamatust, et jagada omapoolset tunnustust Eesti noortele, kes on saanud maha väga omanäoliste ja olulist sõnumit kandvate teostega.

Margus Karu “Nullpunkt” on aus ja ilustamata romaan 21. sajandi algusaastate Eesti koolinoorte elust. Raamat põhineb tõsielulistel sündmustel.

Lahkuläinud vanemad, skisofreenikust ema, Taisse sõitnud kaksikõde, halb kool – see on ainult osa probleemidest, millega peategelane Johannes peab toime tulema. Tallinna eliitkooli pisikese pettusega sisse pääsenud eluterve ja hea huumorimeelega poiss avastab peagi eneselegi üllatuseks, et erinevate kokkusattumuste tõttu on ta klassikaaslaste poolt jõuliselt heidikustaatusse tagandatud ning tema ees seisab vankumatu sotsiaalne blokaad. Esialgu proovib Johannes küll enda mainet päästa, kuid nagu rabalaukas üksinda rappides vajub üha sügavamale ja sügavamale, kuni põhja enam pole ja lootust ei paista. Tänu skisofreenikust emale on kodust saanud tõeline põrgu, vanad sõbrad toovad veel rohkem häda kaela – esmapilgul teost lugedes tundubki, et nii sügavast august Johannes ennast enam välja ei vinna. Poisil käivad mõtteist läbi valikud – kas jood enese surnuks või lõikad õllepudeli killuga veenid läbi…

… siiski leidub see miski, mille üle lugejad ise otsustavad, olgu see siis viha või midagi muud, mis Johannese liikuma paneb. Ta kolib kodunt minema, treenib hoolega oma füüsist, hoiab võimaluse piires kõrvale Lasna-aegsetest sõpradest, leiab paar uut kaaslast, midagi oma tüdruku laadset ja otsustab kõigile näidata kui ebaõiglaselt on temaga käitutud.

See on ühe noormehe suureks kasvamise/saamise lugu, kuidas leida ennast, kuidas võtta vastutus enese elu eest ja langetada otsuseid. Teoses rõhutakse sellele, et et igaühe elu on tema enese kätes ja see, mida me ise oma elust kujundame, on meie teha. Samuti leiab ikka ja jälle rõhutamist teiste inimeste individuaalsuse ja omapära austamine. Autor kutsub noori üles võitlema ja iseendast parim välja pigistama, kui raske see ka poleks.

Teos kajastab ülima täpsusega reaalset tänapäeva teismeliste elu. Mis on veel teose juures märkimisväärset on see, et  autor on väga erinäoliselt välja toonud kõik kõrvaltegelased, mis rõhutab lisaks peategelasele ka kõigi teiste karakterite tähtsust teoses. Johannesse hüljatuse ja üksinduse tunded on pandud nii ehedalt kirja, et kohati on tunne nagu elaks toimuvat ise läbi. Autor on kahtlemata andekas kirjutaja, tema stiil on köitev  ja seda on kerge lugeda.

Maarja-Liisa Meksun SR-1

Advertisements

2 responses to “Margus Karu “Nullpunkt”

  1. Pingback: Margus Karu “Nullpunkt” « Lugemissoovituse blog

  2. Pingback: Margus Karu “Nullpunkt” « nõudmiseni

Leave the reply

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s