Oscar Wilde “Dorian Gray portree”


„Noorus on ainus asi, mida on väärt omada.“ O.Wilde

Dorian Gray on noor, rikas, hingeliselt puhas ja rikkumata, ilusa välimusega noormees. Ta kohtub Lord Henryga, kelle maailmavaade talle huvi pakub ja keda ta kuulab. Nähes, et Dorian on vaimustuses tema ideedest, manipuleerib Henry temaga ja paneb Doriani muutma oma maailmavaateid. Ta kinnitab talle, et ainuke mis elus tähtis on, on ilu ja meelelised naudingud. Olles lummatud Lord Henryst ja tema ideedest, tunneb Dorian hirmu vananemise ees ja sõnub ära portree, mille maalis tema sõber Basil. Ta soovib, et tema enda asemel vananeks hoopis pilt temast, et tema jääks igavesti nooreks. Ta naudib oma noorust ja ilu, elades pattude, meeleliste rõõmude ja kunstinaudingute keskel, kuid märkab mida need teevad tema portreele ja kuidas see muutub vanemaks, jõhkramaks ja koledamaks. Tema pahelise elu jäljed jäävad vaid portreele. Kui Dorian otsustab uuesti kõlbelist elu elama hakata, häirib tema kole minapilt portreel ja ta otsustab selle hävitada ning lööb noa lõuendisse. Hiljem leiti pööningupõrandalt vana ja moondunud Doriani laip, nuga südames. Portreel oli ta jälle noor ja kaunis.

Raamatus on palju metafoore, kõnekujundeid ning võrdlusi (enamasti Lord Henry sõnavaras), mis võivad alguses veidi ehmatada lugejat. Leidub ka rohkelt huvitavaid mõtteterasid.

Dorian Gray portreed lugesin esimest korda gümnaasiumis kohustusliku kirjandusena ja praegu on see minu jaoks üks lemmikuid raamatuid. Mulle meeldis idee sellest, kuidas sõnadel on nii suur võim, et nad suudavad teise inimesega manipuleerida, pannes ta tantsima enda pilli järgi, nagu seda tegi Lord Henry Dorianiga. Doriani muutust oli põnev jälgida, kuidas ta aina süvenes Henry teooriatesse ja tema hirm vananemise ees kasvas. Samas oli ta kahevahel, ta nägi oma muutust portreest ja see pilt hirmutas ja häiris teda, ta uskus et suudab end veel parandada.

Helen Ernesaks

Advertisements

2 responses to “Oscar Wilde “Dorian Gray portree”

  1. Pingback: Oscar Wilde „Dorian Gray portree“ « nõudmiseni

  2. Raamat räägib noormehest nimega Dorian Gray, kes on alguses lihtne ja malbe noormees. Ta kolis Londonisse ja asus elama oma surnud vanaisa majja. Ta saab tuttavaks kunstniku Basil Hallwardiga ning Dorianist saab mehe muusa, kellest kunstnik maalib portree. Samuti saab Dorian tuttavaks Basili sõbra Lord Henryga, kes tutvustas talle hedonistlikku eluviisi . Lord Henry juttu uskudes hakkab Dorian arvama, et ilu ja noorus on ainukesed omadused, mida inimesel eduks vaja läheb. Asi jõuab nii kaugele, kuni Dorian müüb oma hinge saatanale, saades vastutasuks igavese nooruse.
    Sellest hetkest peale hakkab Dorian täiel rinnal elu nautima, ta ei kohku mitte millegi ees. See kõik, mis ta teeb nii vaimselt kui ka füüsiliselt ei jäädvustu aga tema kehale, vaid Basili poolt maalitud portreele. Sellest saab teada aga Basil, kes tahab maali enda näituse jaoks laenata ning saab tänu kahtlustamisele tõele jälile. Nähes seda maali, plaanib Basil selle hävitada, et Doriani päästa. Noormees aga, olles vaimustunud oma igavesest noorusest ja lõbusast eluviisist, peab portree kaitsmiseks kunstniku tapma.
    Dorian jätkab oma kõlbelise elu elamist, kuid hiljem saab aru, et on hävitanud kõik, mida ta armastab ning murrab oma kokkuleppe Saatanaga. Dorian hävitab ise maali ning pärast tema moondunud laiba leidmist, avastatakse portree, mis on kui äsja maalitud .
    Esimest korda lugesin seda raamatut gümnaasiumis kohustusliku kirjanduse raames. Mind paelus raamatu juures kõige rohkem selle tõelisus. Raamat näitas väga hästi, kuidas inimesed on valmis andma kõik, ka oma hinge, ning mida kõike ollakse valmis tegema ilu nimel. Samuti oli huvitav jälgida inimeste, eriti Doriani, käitumist ning, kuidas uus keskkond võib inimest muuta.

Leave the reply

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s