Waris Dirie ja Cathleen Miller “Kõrbelill”


Üks raamat, mis mulle väga hinge on läinud ning siiani aeg-ajalt mõtlema paneb, ehkki lugesin seda juba aastaid tagasi, on Waris Dirie ja Cathleen Milleri kirjutatud „Kõrbelill“, mis on tõsieluline jutustus ning kajastab Waris Dirie elusündmusi. Raamatu avaldamise hetkel on Waris Dirie tunnustatud supermodell, kuid raamat ise pole sugugi mitte tavaline ilus jutustus ühe tütarlapse teekonnast kõrgmoe tippu.

Lugu on šokeeriv, sest olles vaid vaevalt 13-aastane kirjaoskamatu tütarlaps põgeneb Waris oma sünnikodust Aafrika kõrbes, kuna ei tahtnud isa sunnil abielluda ühe vanamehenässakaga nagu seal mail kombeks on. Üks õõvastavamaid kohti raamatus on seik, kus kirjeldadakse noore tüdruku suguelundite ümberlõikamist ning millisel julmal ja ebasteriilsel moel seda tehakse. Kõige jubedam on see, et seda tehakse veel siianigi tänapäeva Somaalias. Antud sündmus avaldab mõju iseenesest mõista ka Warise naiseks kasvamisel. Lugu sellest, kuidas noor tüdruk Somaalia kõrbes rändab ja võitleb oma elu eest, on väga kaasahaarav. Ta jõuab kõrbest Londonisse, kus algselt töötab ettekandjana ning hiljem jääb silma fotograafile Terry Donaldsonile, tänu kellele saab temast tõusev täht moetööstuses.

Lugu on väga ausalt ja tõetruult kirja pandud ning seetõttu paneb paljuski järele mõtlema. Võideldes rõhumise vastu jõuab Waris kõrgmoe tippu ning võiks olla eeskujuks ja inspiratsiooniks meile kõigile. Praegu elab ta New Yorgis, tegutsedes rahvusvaheliselt tuntud supermodellina. Samas reisib ta maailmas ringi ÜRO erisaadikuna, sõnaosava ja kirgliku inimõiguste advokaadina ning võitleb oma kodumaa naiste julma kohtlemise vastu.

Warisele pani nime tema ema kõrbelille järgi ja nii nagu kõrbes õitseb lill viljatus elukeskosnnas, kus paljud elusorganismid ei suuda elus püsida, nii ka Waris seljatab kõik raskused oma teel…

Annamaria Ala

Advertisements

One response to “Waris Dirie ja Cathleen Miller “Kõrbelill”

  1. Maarja-Liisa Meksun

    Olen näinud filmi, mis selle raamatu põhjal tehtud ja see oli kohati väga õõvastav ja mõtlema panev. Peaks kindlasti ka raamatut lugema, sest enamasti on raamatud paremad ja suurema tähendusega kui film.

Leave the reply

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s