Kaur Kender “Iseseisvuspäev”


Ühel kargel sügisesel päeval otsustasin, et teen taaskord sõprust lugemisega. Seekord jäi mulle kätte Kaur Kenderi esikromaan “Iseseisvuspäev”. Mõningast taustauuringut tehes selgus, et antud romaan on leidnud ajakirjanduses küllaltki laialdast kõlapinda, vähemalt minule tundus nii. Raamat ise on ilmunud 1998. aastal.

Antud teost lugedes võib kindlasti öelda, et paljudele võib tunduda Kender kirjanikuna küllaltki labane ja vastuoluline, kuid igal raamatul on oma lugu ning nõnda ka selles teoses.

Raamatut soovitan lugeda neil kelles ei tekita mõningased roppused ja üldised labasused vastakaid tundeid, tülgastust. Noortel on usutavasti sellist raamatut huvitavam lugeda, kui vanematel. Vahelduseks muule ilukirjandusele sobib selline teos minu arvates väga hästi. Kenderi raamat on kindlasti väga kergesti jälgitav tekstiliselt, kuid sisu ja mõtte poolest ehk pisut keerulisem, kuid mitte ületamatult raske.

Kenderi romaan räägib kahest eluvennast Karlist ja Marksist, kelle mõtted keerlevad 3 asja juures: naised,raha ja viin. Tegelased on keskmised Eesti mehed, kes loodavad kunagi rikkaks saada, kuid siiamaani on nende üritused olnud läbikukkumised. Raamatus kajastubki meie igapäeva elu mured ja rõõmud läbi nende kahe mehe ning nende tegemiste.

Kui raamatust inspiratsiooni otsida, siis leidub siin piisavalt ainest enda elu peale mõtlemiseks ning uute eesmärkide püstitamiseks või siis nendeni jõudmiseks. Leidub väga palju ühiseid jooni praeguse Eesti ühiskonnaga. Kui raamatu tegelased käisid Rootsis ja Soomes tööl, siis praegugi on tuhandeid eestlasi, kes Eestimaa tolmu jalgelt pühkinud ja välismaale parema palga pärast tööle läinud. Neid seoseid võib esile tuua veel ja veel, kuid eks oma silm on kuningas ning igaüks saab ise otsustada, mis sarnasusi ta leiab.

Aeg, mis raamatu lugemisele kulus polnud kindlasti ajaraisk. Oli tore lugeda midagi uudset ja näha asju teise nurga alt kui muidu. Pealkirja vaadates ja mõeldes, mis mind nende kaante vahel ootab, tuleb tõdeda, et Kaur Kender suutis mind, ja kindlasti kõiki, kes seda raamatut lugenud, üllatada. Minu jaoks seda positiivses mõttes.

Sander Kalda

Advertisements

Leave the reply

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s