Harper Lee “Tappa laulurästast”


“Laske siniraage niipalju kui te tahate ja tabate, aga pidage meeles, et tappa laulurästast on patt.” Sellised õpetussõnad annab advokaadist isa Atticus Finch edasi oma lastele, kaitstes loo “tõelist laulurästast” – neegrit Tom Robinsoni, keda süüdistatakse valge neiu Mayella Ewelli vägistamises.

Raamat räägib Finchide pere igapäevaelust ühes Lõunaosariigi väikelinnas läbi Jean Louise „Nirksilm“ Finchi vaatenurga. „Tappa laulurästast“ peegeldab 1930-ndate ühiskonna tavasid. Teose üheks sõlmpunktiks on Tom Robinsoni süüdimõistmine Mayella Ewelli vägistamises. Juhtum määratakse Atticus Finchile. See pani aga kogu linna kihama, sest neegreid peeti tol ajal alamaks klassiks ning ei mõistetud, miks valge mees on nõus teda kaitsma. Kuigi tunnistajate ütlused on kohati arusaamatud ja ei anna kindlaid vastuseid toimunu kohta ning puuduvad otsesed süütõendid, pigem näitavad tõendid, et Tom Robinson on süütu, mõistetakse ta siiski süüdi. Tegelikuks põhjuseks on pelgalt tema nahavärv. Ajal, millal Atticus on kohtuprotsessiga seotud, langesid nii tema ise kui ka tema lapsed sõimu osaliseks,  sest Atticus on julgenud välja astuda mustanahalise kaitsjaks. Linnarahvas peab teda reeturiks ning on kogu Atticuse pere peale väga vaenulik.

Bob Ewell, Mayella Ewelli isa, tahab kätte maksta Atticusele, kes neegrit kohtus kaitses ning üritab kättemaksuks mõrvata Atticuse lapsed Nirksilma ja Jemi. Nad aga pääsevad õnneks eludega, Jemil on mõningased vigastused ja luumurd.

Viltu vaadati sellele, kui üldistest normidest julgeti erineda. Jean Louise oli tüdruk, kes käitus nagu poiss. Teose alguses kujuneski arvamus, et tegemist on poisiga. Ta ei kandnud kleite nagu noorele tüdrukule kohane oleks, ta kandis dresse ja mängis poistega. Kohalikud daamid aga seda ei mõistnud ja ta enda tädi üritas meeleheitlikult Jean Louise’i daamilikumaks muuta.

Raamat annab aimu, milline oli mustade ja valgete klassivahe ning üldine eluolu 30ndatel aastatel Ameerikas. Antud teose lugemine läks ladusalt ja oli huvitav, sest seal oli nii lõbusaid, kurbi kui ka võikaid ja hirmsaid olukordi.

Helene-Liis Visnapuu

Advertisements

Leave the reply

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s