Javier Marías “Nii valge süda”


Juan Ranz, tõlkija ja tõlgendaja, jutustab omaenda elu. Raamat algab looga, kus Juan´i isa teine naine, Teresa, teeb enesetapu ning too abiellub kolmandat korda surnud naise õega, Juan´i emaga. Ajalugu hakkab lahti hargnema Juan´i pulmareisil, mil ta on tunnistajaks millelegi, mis jätab temasse sügava jälje. Juan reisib pidevalt viibides kodus Hispaanias ja siis jälle pealinnades nagu Brüssel, Ginebra ja New York, kus ta peatub kaua aega oma töö tõttu. New York´is peatub ta oma sõbranna Berta majas, kellel on kirg luua sidemeid võõrastega ajakirjanduse erialalt, kujutades ette, et igaüks neist saab olema tema unistuste mees. Alates oma pulmapäevast tunneb Juan kummalist surma aimust, millest ta kuidagi ei suuda vabaneda. Tema naine, Lisa, saab hästi läbi oma äia Ranz´iga ja tema lähedase sõbra Custardoy´ga, mis viib isegi selleni, et Juan kahtlustab, et Luisa ja Custardoy vahel on suhe. Raamatu lõpus paljastatakse suur saladus, mis püsib varjatuna algusest saadik – Teresa enesetapu põhjus. Juan kuuleb seda oma isa huultelt, salaja pealt kuulatud kõnelusest Luisa ja Ranz´i vahel.

Mulle väga meeldib see raamat, kuna näitab, kui suur võim on sõnal ning kuidas saladused mõjutavad meie elu. Romaani pealkiri „Nii valge süda“ väljendab süütust, mis teadmiste kogunemisega tumeneb.

„Mingi vaidluse tunnistajaks olles (isegi siis, kui sa midagi ei näe, vaid ainult kuuled; tegelikult ükskõik mille tunnistajaks olles ja sellest midagi teada saades) ei saa inimene peaaegu kunagi jääda täiesti erapooletuks, tundmata poolehoidu või vastumeelsust, vaenu või kahjutunnet ühe või teise poole suhtes, või ka kellelgi kolmanda suhtes, kellest räägitakse – see käib pealtnägemise ja pealtkuulmisega kaasas nagu needus.“

„Me peaksime endale pidevalt teadvustama, kui tugev ja kui püsiv on sõna ning kui ohtlik on anda sõnadele uusi tähendusi, kuna see võimaldab meil õigustada peaaegu kõike”

Birgit Toode

Advertisements

Leave the reply

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s