Alan Bennett „Tema majesteet lugeja“


 Miniromaani peategelaseks on lugemiskire kütke langenud Ühendkuningriigi kuninganna Elizabeth II. Oma koerte tõttu raamatukokku sattunud kuninganna laenutab viisakusest raamatu, mille nädalaga läbi loeb, ning saab vestlusest köögitöölise Normaniga teada, et korraga võib isegi mitu raamatut laenutada, peab ainult teadma, mida lugeda soovitakse. Ta ülendab Normani lugemisnõunikuks ning edaspidi näevad õukondlased ninapidi raamatus istuvat kuningannat. See pilt ei meeldi neile üldse mitte.

Elegantselt luuakse koomilisi olukordi õukondlaste ponnistustest juhtida kuninganna tagasi elustiili juurde, mis on ette nähtud etiketi ja kohustustega. Sama hästi, läbi peene inglise huumori kujuneb pilt monarhist, kes on elanud kuulekalt kohustusi täites, kuid juhuslikult leiab midagi olulist, mis on ta elus puudunud. Ta on loomulikult kogu aeg lugenud: lühiülevaadete kaudu on ta kursis kõigega, mis riigis toimub. Siis avastab ta raamatud ja kirjandusmaailma ning hakkas suhtuma lugemisse nii, „nagu mõned kirjanikud suhtuvad kirjandusse: seda oli võimatu mitte teha.“ Lugemine ei ole ajaviide, kuninganna jaoks on see tõsine tegevus. „Ma mõtlen kirjandusest kui hiiglasuurest riigist, mille kaugete piiride poole ma rändan, kuid milleni ma iial ei jõua,“ ütleb kuninganna. Loo lõpp on loogiline…

Seda raamatut on vahva lugeda, sest kirjutatud on kergelt ja hoogsalt ning kuningannale kaasa elades jääb majesteetlik tunne. Sobib ka inimestele, kes kirjandust ei armasta. Romaan pakub lisaks headele emotsioonidele mitmeid mõtteaineid privaatsuse ja avalikkuse vahekordadest; raamatute loojate isikutest ja nende rollist elus ning kirjanduses, et nimetada mõnda. Raamat on tsitaadikogujate maiuspala. Kuninganna lugemisnimekirja kaudu saame teavet inglise kirjanduse kohta. Tuntud nimedest tulevad ette Ian McEwan, Charles Dickens, õed Bronted, Nancy Mitford, Virginia Woolf, Jean Genet, George Eliot, Sylvia Plath, Salman Rushie, Vikram Seth.

Diana Maisla

Advertisements

Leave the reply

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s